Outsider-Stephen-King-USA-2018_cutout
Novinky, Recenze

Stephen King: Outsider

0 2370

Sedmdesátiletý klasik světového horroru, autor téměř šedesáti knih, které se prodaly již ve více jak tři sta milionech výtisků, vydal v květnu 2018 svou novou knihu Outsider.

A jak už to u autorů v tomto věku bývá, zdá se, že po období experimentování, kdy napsal například pokračování svého nejslavnějšího díla Osvícení, nazvané Doktor Spánek, a zkusil psát i „čisté“ detektivky bez prvků nadpřirozena (což se mu v trilogii nazývané Bill HodgesPan Mercedes, Právo nálezce a Konec hlídky – ve dvou případech povedlo), se vrací zpět ke kořenům horroru s jeho typicky tajemným a transcendentním pojetím Zla, které je nejen kolem nás, ale i v nás.

Outsider, Stephen-King, USA, 2018

Obálka amerického vydání

Jestliže se na zmíněnou trilogii teprve chystáte, doporučujeme však nechat si Outsidera až jako čtvrtou knihu v pořadí, v jistém smyslu, který nebudeme vyzrazovat, na trilogii navazuje a mohli byste tak být při čtení předchozích knih připraveni o část napětí.

Jako Kingovy romány z posledních let i Outsider začíná kriminální zápletkou, kdy je Terry Maitland, učitel a trenér baseballu, takový ten typicky rodinný typ a docela prima chlapík z malého města, obviněn z vraždy místního malého chlapce.

Na rozdíl od knihy Doktor Spánek, která je téměř od začátku do konce až zběsilou jízdou, tentokrát ale King zvolil podobný přístup jako před pětačtyřiceti lety ve své první novele Carrie a na prvních stovkách stránek pozvolna, dokonce opět i s pomocí úryvků z dokumentů forenzní kriminalistiky, buduje svět malého města, jež je sice ohromeno zatčením muže, který byl trenérem dětí, ba i vnuků skoro všech místních rodičů, ale přesto se obrátí proti Terrymu, o jehož strašlivém činu svědčí mnoho zcela jasných důkazů, očitých svědků i otisky prstů.

Ovšem jen do okamžiku, kdy se objeví Terryho takřka dokonalé alibi – je totiž zachycen na videu, pořízeném ve vzdáleném městě právě v době vraždy.

Tak, jak se objevují nové souvislosti, ale i nejasnosti, příběh se z klasické kriminálky překlopuje do horroru, nabírá rychlost a gradaci a vytváří silné a téměř až nesnesitelné napětí.

Terry Maitland bezesporu vypadá jako fajn chlap – ale není to náhodou jenom perfektní maska, skrývající pravou tvář skutečného Zla?

Svou odpovědí King čtenáře rozhodně nezklame – závěr je totiž právě tak originální a šokující, jak to umí napsat snad jenom on.

Outsider, Stephen King, UK, 2018

Obálka britského vydání

Kniha se již dočkala velmi pozitivních recenzí. Newyorský časopis Kirkus Reviews ji označuje za „strašidelnou rozkoš pro nekonečnou legii Kingových fanoušků“, deník USA Today píše o „stínech nepojmenovatelného zla z románu To, zjevujících se v průběhu Outsidera“ a web The A.V. Club dodává: „Tohle je ten pravý děsuplný King, na kterém jsme vyrůstali, jeho instinkty, jak vyvolat hrůzu, jsou pevné a nedotčené časem.“ (Pozn.: v originále: „his grindhouse instincts“, odkazující k americkému žánru drsných akčních krváků.)

Jedině britský deník The Guardian se domnívá, že tempo první půlky knihy o 576 stranách je až příliš pozvolné, ale i on zdůrazňuje, že v Outsiderovi přináší King svým fanouškům přesně to, po čem touží, přičemž je příběh napěchován i skutečně novými nápady.

Hodnocení samotných čtenářů se pak většinou pohybuje na maximu či jen těsně pod ním.

Souhrnem: Král King ve skvělé formě přináší příběh, který si jeho fanoušci rozhodně nemohou nechat ujít.

Pokud…

…pokud ovšem netrpíte helmintofobií, tedy chorobným strachem z červů, pak by vám kniha mohla přivodit nejen noční můry, ale i těžké trauma! 😉

(Pozn.: datum českého vydání zatím není známo.)

  • Editor Rating
  • Outsider:
  • Total score
  • User Rating
  • Outsider:
  • Total score

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *